Okres adaptacji dziecka w przedszkolu zależny jest od wielu czynników i trudno jest określić, jak długo będzie ten okres trwał oraz jak będzie przebiegał – to proces indywidualny każdego dziecka. Dla niektórych dzieci trwa on np tydzień, dla innych pełna adaptacja zajmie miesiąc czasu lub nawet dłużej. Rodzice powinni mieć na uwadze, iż rozpoczęcie uczęszczania dziecka do przedszkola jest dla niego dużym wyzwaniem. Ważne jest, aby w tym czasie rodzice w pełni współpracowali z nauczycielami, aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i optymalny start do życia przedszkolnego oraz aby informowali dziecko o planowanych zmianach i korzyściach wynikających z nowej sytuacji.

Dla wielu dzieci pierwsze kontakty z przedszkolem są źródłem przykrych doświadczeń i napięć emocjonalnych utrudniających im przystosowanie. Aby złagodzić ból rozstania, zmniejszyć do minimum dramat dziecka, należy podjąć działania zmierzające do szybszej i łagodniejszej adaptacji. Poniższe wskazówki mogą je znacznie ułatwić:

  • Chodzenie do przedszkola powinno być traktowane jak normalna rzecz (tak jak mama czy tata chodzi do pracy). Rodzice powinni tu być konsekwentni, gdyż przerwanie rytmu chodzenia do przedszkola przedłuża okres adaptacji dziecka.
  • Pożegnanie z dzieckiem niech odbywa się bez pośpiechu, ale też bez zbytniego odwlekania momentu rozstania. Często bywa tak, że choć dziecko płacze i nie chce „puścić” mamy, to kiedy już ona wyjdzie z przedszkola maluszek szybko zaczyna się bawić i nie pamięta o porannych łzach.
  • W pierwszych dniach dziecka w przedszkolu można regulować czas jego pobytu np. odebrać je wcześniej.
  • Ulubiona zabawka przyniesiona z domu na pewno pomoże dziecku w adaptacji, stworzy poczucie bezpieczeństwa.
  • Ubranie maluszka powinno być wygodne i nie sprawiać mu kłopotu (można więc np. zrezygnować z dżinsu na korzyść dresu).
  • Leżakowanie – prawie wszystkie młodsze dzieci zasypiają po obiedzie. To doskonały czas na relaks, wyciszenie, odpoczynek po bardzo aktywnym okresie przedobiednim. Dziecko może np. przynieść z domu swoją przytulankę.
  • W rozmowach z dzieckiem na temat przedszkola starajmy się podkreślać jego dobre strony. Wysłuchajmy dziecko, podtrzymajmy je na duchu. Przedszkolak powinien wiedzieć, że w sytuacjach trudnych może zaufać swojej wychowawczyni tak samo jak mamie.
  • Warto nawiązać kontakt z wychowawcą grupy.

Nauczyciel chętnie poinformuje rodzica o tym, jak dziecko zjadło posiłek, czy dobrze się dziś bawiło, czy wystąpiły jakieś problemy, jak sobie radzi podczas zajęć i zabaw z rówieśnikami. Na ogół po miesiącu kończy się najważniejsza część procesu adaptacyjnego. Dzieci bardziej ufnie i chętniej przekraczają już próg przedszkola, bawią się z kolegami, są radosne.

 

Dal nowych dzieci rozpoczynających przygodę z Naszym przedszkolem zapraszamy na zajęcia adaptacyjne organizowane w sierpniu.

Zapraszamy do kontaktu